Baby shower, czy Błogosławienie Matki?

Czym jest “baby shower”, nie trzeba wyjaśniać kobietom w ciąży, ale inna ceremonia, jaką jest “Błogosławienie Matki” (ang. Mother Blessing) także zyskuje dużą popularność w USA i innych krajach zachodnich.“Błogosławienie Matki” znane również jako błogosławieństwo (ang. blessingway), jest okazją, gdzie celebruje i honoruje się ciężarną kobietę i jej drogę do porodu. Ta tradycja wywodzi się z obrzędów Indian Navajo, którzy rozpoznawali i szanowali okres ciąży jako podróż, a przejście porodu jako doniosłe wydarzenie w życiu kobiety. Jest to celebracja ciąży i porodu jako świętej i wyjątkowej podróży, a zbiorowa energia kochających i życzliwych kobiet może pomóc w przeprowadzeniu kobiety przez poród do bycia matką. Tą ceremonię można przeciwstawić obecnej w kulturze amerykańskiej tradycji “baby shower”, która bardziej skupia się na potrzebach dziecka.
W przeciwieństwie do kultur rdzennych, w dzisiejszej kulturze zachodniej nie znajdujemy wielu rytuałów przejścia. Rzadko się zdarza, aby ktoś celebrował na przykład dojrzewanie. Dla wielu, wesela i pogrzeby to jedyny zakres rytuałów, jakich mogą doświadczyć w życiu. Ale w rytuale jest moc. Oznacza przemianę, potwierdza ważne wartości i daje możliwość kontaktu z kobietami w świętym miejscu wolnym od codziennych spraw. Kiedy my, kobiety łączymy się, świętujemy naszą kobiecość. A to subtelne uznanie plemienia jest głębokie. Rytuały są przejściami między światem duchowym a światem fizycznym. Przeżywamy czas rytuału, aby następnie wrócić do naszego codziennego życia wzbogaconego o to doświadczenie.
Utworzenie wspierającego otoczenia:
Lista gości.
Pomyśl o ważnych kobietach w twoim życiu i kogo chcesz po swojej stronie, kiedy celebrujesz swoje kroki w podróży do porodu i macierzyństwa.. Może to obejmować twoją matkę, ciotki, siostry i babcie, twoje najbliższe przyjaciółki, twoją doulę, a jeśli to możliwe, nawet twoją położną.
Jedzenie.
To jest święto, więc jedzenie jest ważne. Najlepiej jest przygotować jedzenie wcześniej, aby było gotowe, jak ceremonia się zakończy, aby nie było rozproszenia podczas ceremonii. Pomyśl o dobrym jedzeniu, które lubisz, w końcu jesteś w ciąży!
Lokalizacja.
Lokalizacja i atmosfera stworzona podczas ceremonii są kluczowe! Niektórzy uwielbiają myśl o wieczornym przyjęciu w ogrodzie lub wieczornym świętowaniu przy świecach. Weź pod uwagę to, ile będzie osób i znajdź idealne miejsce, które nada odpowiedni nastrój twojej ceremonii.
Święta Przestrzeń.
Istnieje wiele opcji tworzenia przestrzeni, wyda się święta i wyjątkowa. Można to zrobić, tylko prosząc gości o zdjęcie butów lub umieszczając telefony w specjalnym koszu, a nawet zakładając wszystkim gościom kwiatowe wianki. Możesz stworzyć specjalne miejsce, włączając swoje ulubione kwiaty lub oświetlając pokój świątecznymi lampkami. Rozważ także odpowiednią muzykę, użycie olejki eteryczne lub zapal świecę, aby wprowadzić gości w nastrój.
PLANOWANIE CEREMONII:
Tutaj możesz być tak kreatywna, jak tylko chcesz. To jak planowanie ceremonii ślubnej. Możesz zachować ją tradycyjnie lub możesz dodać własne niepowtarzalne dodatki. Możesz sprawić, by ceremonia była tak duchowa lub religijna, jak byś tego chciał. Zastanów się, jakie zajęcia sprawią, że poczujesz się wyjątkowo, kochana i przygotowana się na poród i macierzyństwo. Uczyń to swoim własnym. Oto kilka pomysłów na początek.
Wypowiedzenie intencji
Rozpoczęcie ceremonii poprzez oświadczeniem swojej intencji jest świetnym sposobem na poinformowanie gości, czego można się spodziewać podczas tego typu ceremonii. Wielu może nigdy nie słyszało o “błogosławieństwie matki”, więc wyjaśnienie, dlaczego chcesz zorganizować taką uroczystość, może być świetnym punktem wyjścia. Możesz także dodać lekturę lub wiersz. Oto przykład oświadczenia wstępnego:
“Dziś gromadzimy się z wdzięcznością. Jesteśmy wdzięczni za nowe życie, które wkrótce powitamy na tym świecie. Jesteśmy wdzięczni za obecność [imienia Matki] w naszym życiu. Zebraliśmy się także, aby przygotować [imię Matki], dając jej siłę, wsparcie i jasność umysłu, ciała i duszy, dla siebie, dla jej narodzin i dla jej dziecka. “
Zapalenie świeczek.
Akt zapalania świecy jest potężnym sposobem oznaczenia początku ceremonii i tworzy atmosferę szacunku. Jednym z myśli jest, abyś zapaliła pierwszą świecę, a następnie kazała wszystkim gościom zapalić własne świece z twojego płomienia. Goście mogą zapalić później swoje świece, gdy zacznie się poród jako symbol modlitwy i wsparcia. Możesz również zadzwonić dzwonkiem jako symbol rozpoczęcia ceremonii.
Linia kobiet.
Jeśli akurat znasz linię kobiet, z jakiej się wywodzisz (matka, matka matki, prababka itd.), To może być to bardzo szczególnym akcentem ceremonii, aby poznać kobiety, które przyszły przed tobą. W końcu nie byłoby cię tutaj, gdyby nie przeszły porodów. Można to zrobić poprzez powieszenie drzewa genealogicznego jako części dekoracji lub odczytanie ich imion podczas ceremonii. Niektóre kobiety noszą specjalny biżuterię, która należała do ich matki lub babci.
Uwalnianie lęków.
Bycie w ciąży często przywołuje różne lęki, szczególnie w odniesieniu do porodu. Spędzenie czasu na uznaniu i uwolnieniu tych lęków jest bardzo potężne. Możesz napisać kilka swoich obaw na kartce przed ceremonią. Im bardziej szczera i wrażliwy jesteś podczas tej części ceremonii, tym bardziej znaczące i autentyczne będzie uwolnienie strachu. Można to zrobić, wpisując je, a następnie zgniatając je lub spalając. Inną opcją jest to, aby Twoi goście powtórzyli kilka linijek po tym, jak zgłosisz każdy strach:
“Uwolnij swoje obawy, oczekiwania i rozpraszacze. Teraz możesz swobodnie skupić swój umysł i serce na chwili obecnej. Zaufaj procesowi, twoje ciało i dziecko wiedzą, co robić. Oto historia narodzin Twojego dziecka. “
Afirmacje porodowe
Większość ceremonii “Błogosławieństw Matki” będzie zawierała pewną formę afirmacji nporodowych. Można to zrobić, każąc każdemu gościowi napisać afirmację i przeczytać ją, aby goście ozdobili afirmacjami małe flagi materiałowe lub papierowe lub ozdobili kamienie słowem mocy i wsparcia. Można też poprosić gości o wypowiedzenie nad tobą modlitwy lub przeczytanie fragmentu pisma świętego. Jest to wspaniałe działanie, które pokazuje jak autentycznie uwalnia się strach, ponieważ będzie cię to podbudowywać i dobrze nastawiać do nadchodzącego porodu.
Ołtarz lub naszyjnik porodowy
Inną czynnością, którą możecie zrobić, jest stworzenie wizualnej reprezentacji wsparcia kobiet, który możesz mieć podczas porodu, np. Plakatu z afirmacjami porodowymi lub ołtarz porodowy. Każdy gość może też przynieść koralik i podczas ceremonii może je wszystkie połączyć, tworząc naszyjnik, który możesz nosić podczas porodu jako symbol, że nie jesteś sama. Te fizyczne pamiątki mogą pomóc tobie pozostać w centrum, gdy zacznie się poród.
Rozpieszczanie matki
Ceremonia ta polega na świętowaniu waszej obecności, a co jest lepszym sposobem świętowania niż rozpieszczanie się i ozdabianie się pięknymi rzeczami. Niektóre kobiety mogą chcieć kąpieli stóp lub masażu jako sposobu na rozpieszczenie się. Fizyczne kładzenie rąk na matce jest także jednym ze sposobów pokazania wsparcia społeczności wokół niej. Inną opcją jest malowanie brzucha lub dekorowanie henną. Jest to sposób na uhonorowanie świętego domu dziecka. Inną czynnością może być szczotkowanie włosów matki i oplatanie jej kwiatami. Chodzi o ciebie, pomyśl więc, co sprawi, że poczujesz się zaszczycony i wyjątkowy.
Bransoletka z wełny
Często częścią ceremonii “Błogosławieństwa Matki” jest zawiązanie bransoletek z wełny. Stoicie lub siedzicie w kręgu i przekazujecie kulkę przędzy wokół koła, a następnie odcinacie kawałek i wiążesz kawałek wokół nadgarstka. Ten ciąg może służyć jako przypomnienie, aby myśleć o matce, kiedy wchodzi do pracy. Niektórzy zdejmują go po narodzinach dziecka, inni używają przędzy, aby służyć jako przypomnienie, aby pomóc ci po porodzie. Zdejmą przędzę, gdy pomogą ci po porodzie.
Dawanie prezentów.
Prezenty są dużą częścią “baby shower” i nie ma powodu, by prezenty nie mogły być częścią tej ceremonii. Niektóre matki dają mały prezent wszystkim swoim gosciom, aby uczcić ich przybycie. Lub możesz poprosić wszystkich gości, aby pomogli matce zapłacić za poród lub po porodzie doula.
Czytanie poezji.
Jeśli chcesz wziąć udział w lekturze podczas ceremonii, dołączenie jakiegoś napisanego programu nie jest złym pomysłem. W ten sposób goście mogą śledzić i wiedzieć, co powinni przeczytać. Jeśli masz partnera, który jest zainteresowany, mogą napisać wiersz, który jest czytany podczas ceremonii.
Oto kilka pomysłów na to, co można czytać podczas “Błogosławienia Matki” :
Obyś została pobłogosławiona łatwym przejściem
od matki jednego do matki dwojga.
Możesz zostać zmieniona na wszystkie sposoby
masz nadzieję, że się zmienisz.
Niech twoje ciało otworzy się łatwo, a następnie uleczy.
Oby ci, którzy Cię otaczają podczas porodu, poprowadzili cię
przez to, co nadchodzi.
Czy wiesz, że radość przynosi kolejną duszę światu.
“Jestem wdzięczna za tę nową istotę
która jest mała w ciele, ale wielka w duszy,
która przyszła pośród nas jako dar.
Obym była wrażliwa na sacrum
jak wychowuję i uczę się od tego dziecka.
Daj mi cierpliwość. Daj mi siłę.
I udziel mi mądrości i miłości
aby pomóc dziecku nauczyć się śpiewać własną piosenkę. “
-Annie Spring
“Kobieta po urodzeniu jest zarazem najsilniejsza i najbardziej bezbronna. Ale każda kobieta, która przeszła poród, rozumie, że jest silniejsza, niż ona sama wie. “
– Marcie Macari
“Zamknij oczy i oddychaj głęboko.
Wdychaj spokoj, wydychaj ból.
Wyobraź sobie swoje stopy, palce zwinięte w ziemię.
Pomyśl o sobie jako zakorzenionym, pomyśl o swoim miejscu na ziemi.
Jak tu przyszedłeś?
Przez pokolenia nazwanych kobiet
Linia matek. Pomyśl o swoich historiach o narodzinach,
Co wiesz, co uważasz za prawdę.
Uświadom sobie, że ich narodziny mają głęboką mądrość.
Każde urodzenie jest mocnym doświadczeniem, każde narodziny sprowadzają się do ciebie.
Tak jak przekazujesz tę wiedzę swojemu dziecku
Zrozum, że twoje narodziny należą do ciebie.
Różni się od wszystkich innych, jak wiry w kciuku.
Twoje narodziny będą miały niepowtarzalny wzór, rozwijający się z każdym skurczem.
Podnosząc się i opadając jak klatka noworodka,
To narodziny należy do ciebie.
To narodziny to koniec i początek.
Niech to błogosławieństwo narodzin przyjdzie do was bez lęku.
Niech to błogosławieństwo narodzin przyjdzie do was z wielkim zrozumieniem.
Niech to błogosławieństwo urodzenia wzniesie twoje serce.
Niech to błogosławieństwo narodzin przyniesie radość na twoje usta “
– Natalie Evans
Narodziny i poród wymagają duchowej intencji. Kobieta w ciąży czuje się inna niż ktokolwiek inny na ziemi. I tylko druga kobieta – może tylko nawet druga matka – może to naprawdę zrozumieć. Świadomość, że nowa istota wzrasta w tobie, jest źródłem ogromnej radości i szczęścia. Pochłonięta przez świat porodu, kobieta staje twarzą w twarz z cienką zasłoną między życiem a śmiercią. Ich dziecko jest bardzo żywe, ale jeszcze się nie urodziło. Podczas gdy fizycznie urodzenie dziecka jest niemałym wyczynem, duchowo kobieta przesuwa się z goszczenia dwóch dusz w swoim ciele, do utworzenia indywidualnego życia, które będzie chodzić po tej ziemi. Głębia tego doświadczenia i potrzeba przygotowania zasługuje na uznanie i świętowanie.
Daj nam znać, czy i jak świętowałaś bycie w ciąży ?