Co możesz zrobić dla swojej partnerki, która właśnie została mamą?

Twoja partnerka właśnie przeszła przez wielką zmianę, nie mówiąc, że ty nie, bo ty także. Różnica polega na tym, że twoja partnerka przeszła właśnie intensywne doświadczenie cielesne, był to maraton mentalny, duchowe przebudzenie i emocjonalnie wyzwalające doświadczenie – urodzenie dziecka.

Teraz przed nią jest nowe wyzwanie – karmienie piersią. Zarówno ona, jak i twoje nowe dziecko uczą się tej wymagającej sztuki.

Słuchanie jest kluczowym elementem pomocy. Wysłuchaj jej bardzo prawdziwych uczuć i lęków, nie próbując im “zaradzić” lub wymyślić “rozwiązania”, ale po prostu słuchanie z całego serca i obecności jest wszystkim, czego ona potrzebuje od ciebie.

wes-hicks-632579-unsplash (1)

John Gray w swojej słynnej książce , “Kobiety są z Marsa, a mężczyźni z Wenus” napisał: “Mężczyźni powinni pamiętać, że kobieta mówi o swoich problemach dlatego, że szuka bliskości, a nie rozwiązań”.Z praktycznych rzeczy możesz pomóc:

• Zrób pranie, przygotuj jedzenie
• Bądź tym, który mówi “nie” gościom, jeśli kobieta nie czuje się na siłach do odwiedzin, bądź jej głosem, aby mogła skupić się na dojściu do siebie po porodzie i waszym dziecku.
• Wykąp noworodka, aby twoja partnerka trochę odpoczęła .
• MOŻESZ wstać do swojego dziecka w nocy. Tylko dlatego, że nie karmisz piersią swojego dziecka, nie oznacza, że nie możesz zmienić pieluchy lub przytulić dziecka! Da to twojej partnerce dodatkowe kilka minut snu i możesz mi wierzyć, że jutro ci podziękuje!
• Daj swojej partnerce przestrzeń dla siebie – opieka nad noworodkiem bywa wyczerpująca. Możesz pomóc biorąc dziecko nawet na krótki spacer.Rodzicielstwo to żonglerka. To początek waszej wspólnej podróży jako pary i nowej rodziny. Zastanów się, co twoja partnerka chciałaby od ciebie i zaskocz ją. Bądźcie dla siebie mili i pamiętajcie, dlaczego zdecydowaliście się stworzyć wspólne życie.


Zmniejsz swoje oczekiwania i skup się teraz na nowej rzeczywistości. Chwytaj dzień za dniem i wiedz, że to tylko pewien etap w twoim życiu. To też minie