czym jest hypnobirthing?

Hypnobirthing to po prostu kurs edukacji porodowej, który kładzie nacisk na bardziej łagodne, naturalne podejście do porodu oraz uczy technik autohipnozy pomocnych w  redukcji lęku w ciąży i bólu podczas porodu.

Urodzenie dziecka to jeden z największych darów życia, a zdolność do poczęcia, noszenia pod sercem i ostatecznie narodzin zupełnie nowego człowieka jest niczym innym jak cudem. Jednak wiele kobiet gdy myśli o procesie porodu, od razu myślą o strachu przed bólem (i tym, jak go uniknąć). Oczywiście znieczulenie oraz inne farmakologiczne metody łagodzenia bólu istnieją,   ale dla przyszłych mam, które wolą naturalną drogę, jest inny sposób na redukcję odczuć porodowych i ich zmianę

HypnoBirthing został stworzony przez Marie “Mickey” Mongan, M.Ed., M.Hy., wysoko cenioną hipnoterapeutkę i stypendystkę Harvard University Ford Foundation w latach 80tych XX wieku. Ten łagodny pogląd na poród zakłada, że ​​zarówno ciało mamy, jak i dziecka zostało stworzone do porodu, przez który mogą przejść razem w harmonii. Poprzez ćwiczenie głębokiego oddechu wizualizację, sugestie od swoich partnerów i inne środki zapewniające komfort porodu, np aromaterapię, matki mogą zaprogramować swój mózg tak, aby wywoływał głęboką reakcję relaksacyjną na żądanie.

Kobiety ćwiczące Hypnobirthing zamiast odczuwać ból często opisują to doświadczenie jako uczucie ucisku i używają słowa „nagłe fale” lub „fale” zamiast skurczów. W gruncie rzeczy tak – to udowadnia, że umysł rządzi i jest ponad materią, a tysiące kobiet już z tego skorzystało i udowodniło, że to działa. 

Skąd pochodzi ta wiedza?

Metoda HypnoBirthing opiera się na pracy Grantly Dick-Read, angielskiego położnika, który napisał w 1944 roku książkę “Poród Bez Strachu”. Według tego doktora istnieje potrójna zależność, nazwana później triadą Reada, która występuje w porodzie. Strach> napięcie>ból. Zauważył on, że strach/lęk faktycznie powodował odpływ krwi z nieistotnych narządów (dla przetrwania ), takich jak macica, do dużych grup mięśni nóg. Teoretyzował, że relaksacja osiągnięta dzięki hipnozie zapobiegnie temu zjawisku.

Wg Marie Mongan  kobieta  za pomocą hipnozy może wprowadzić swoje ciało w stan głębokiego relaksu, w którym mięśnie ciała mogą być dotlenione i ukrwione oraz pracować tak, jak powinny podczas porodu. Porównuje ona to uczucie podobne do śnienia na jawie lub uczucia, które odczuwasz, gdy zagłębiasz się w książce lub filmie. Osoby, które stosowały tę technikę, zgłaszają uczucie relaksu, spokoju, świadomości i kontroli.

TECHNIKI HYPNOBIRTHINGU

Proces Hypnobirthing opiera się między innymi na sile sugestii. Kobieta rodząca wykorzystuje pozytywne afirmacje, sugestie i wizualizacje, aby rozluźnić swoje ciało, pokierować myślami i kontrolować oddech. Może to zrobić samodzielnie (autohipnoza) lub skorzystać z pomocy instruktora hipnoporodu.  Często odtwarzają nagrany skrypt z np. afirmacjami, które pomagają im wejść w spokojny stan autohipnozy. Alternatywnie, mogą użyć wizualizacji – takiej jak rozkwitający kwiat otwierający płatki – aby wyobrazić sobie, co się z nimi dzieje i osiągnąć relaks.

Instruktor hypnobirthing może być obecny podczas porodu, ale najczęściej nie jest. Fakt, że to podczas kursu   jest wiele zadań, gdzie partner np. czyta skrypt, relaksuje, masuje partnerkę, sprawia, że to on może być tak jakby jej “instruktorem”, “coachem” porodowym nie, w zależności od potrzeb rodzącej kobiety. Dla niektórych osób autohipnoza jest łatwa do osiągnięcia, podczas gdy inni lepiej reagują na pomoc terapeuty.