Jeśli nie znam swoich opcji do wyboru, nie mam żadnego wyboru.

Diana Korte

˜

“Chodzi tu o to, aby kobiecie było dobrze, wygodnie, nie denerwowała się, była w miejscu, gdzie czuje się bezpiecznie, bez narzekających ludzi, bez ludzi denerwujących ją, bez nikogo innego kto chce urodzić to dziecko zamiast niej, żadnych zegarków, żadnego odmierzania czasu, żadnego mówienia jej tego, co jej ciało już i tak wie.” 

Libby Williams

˜

Dla kobiet:

“Sposób w jaki kobieta rodzi ma wpływ na resztę jej życia. Jak można myśleć, że nie ma on znaczenia? Chyba, że myślimy o kobiecie, że nie ma znaczenia. ”

Beverley Beech and Belinda Phipps

˜

“Wiedza jak rodzić bez zewnętrznych interwencji leży głęboko w każdej kobiecie. Dobry poród zależy od zaakceptowania tej wiedzy”

Anonim˜

 “Nie musisz popychać rzeki, rzeka płynie sama”

Barry Stevens

˜“W naszej kulturze istnieje pewien sekret. Nie mówi on o tym, że poród jest bolesny, ale o tym, że kobiety są silne. ”

Laura Stavoe Harm

˜

“Poród jest najgłębszą inicjacją w świat duchowy, jaką kobieta może przeżyć. “

Robin Lim

˜

“Tak samo jak serce kobiety wie, kiedy i jak pompować krew, tak samo jak jej płuca wiedzą kiedy wdychać powietrze, tak samo jak jej ręka odskakuje od ognia, będzie ona wiedziała kiedy i jak urodzić swoje dziecko” 

Virginia Di Orio

˜

“Kobiety w obecnych czasach nie tylko posiadają pamięć genetyczną porodów tysięcy pokoleń wstecz, ale są też atakowane z każdej strony prawdziwymi i nieprawdziwymi informacjami o porodach.”

Valerie El Halta

˜

“Ciała kobiet mają niemal perfekcyjną wiedzę o rodzeniu. Jedynie kiedy zaczyna mieszać się umysł, sprawy idą niepomyślnie.”

Peggy Vincent

˜

“Wiele kobiet opisało swoje doświadczenie porodu jako powiązane z duchowym uniesieniem, z siłą, jakiej wcześniej nie były świadome. Dla takiej kobiety poród to radosne, wzniosłe wspomnienie. Wraca do niego w poszukiwaniu pasji, ekstazy, która minęła zbyt szybko.”

Grantly Dick-Read

˜

“Poród naturalny pozwala hormonom, które pracowały dla kobiet przez tysiące lat, wypełnić swoja funkcję. Ta funkcja jest ważniejsza niż tylko pomoc kobiecie przy porodzie. One mają wpływ na dobre samopoczucie kobiety w późniejszym życiu.”

Janet Schwegel

˜

“W porodzie nie chodzi tylko o rodzenie dzieci. W porodzie rodzi się także matka – silna, kompetentna, zdolna matka, która sobie ufa i zna swoją wewnętrzną moc.” 

Barbara Katz Rothman

˜

“Czarodziej nigdy nie przybywa za późno, Frodo Baggins. Ani za wcześnie. Przybywa właśnie w tym momencie, kiedy ma przyjść” 

Gandalf in JRR Tolkein’s Lord of the Rings.

˜

“żadna osoba, która wychowała dziecko, nie może zwątpić w to, że miłość to życiodajny płyn ludzkiej egzystencji.”

Smiley Blanton

˜

“Podczas porodu, jest moment kiedy do kobiet przychodzi pewnego rodzaju moc. Nie proszą o to, ona po prostu je napada. Kumuluje się jak chmura na horyzoncie i przychodzi przynosząc ze sobą dziecko. “

Sheryl Feldman

˜

“The truth for women living in a modern world is that they must take increasing responsibility for the skills they bring into birth if they want their birth to be natural.  Making choices of where and with whom to birth is not the same as bringing knowledge and skills into your birth regardless of where and with whom you birth.”

Michel Odent

˜

“Swoimi wyborami lub ich brakiem sami kreujemy swoją rzeczywistość. Jeśli chcesz zdrowej ciąży i przyjemnego porodu i naprawdę rozumiesz to, że to ty kontrolujesz swoją rzeczywistość, musisz sprawdzić co zrobiłaś /nie zrobiłaś do tej pory by mieć wynik, jakiego pragniesz. ”

Kim Wildner

˜

“Podobieństwa pomiędzy seksem a porodem są jasne, nie tylko pod względem pasji, miłości, ale także dlatego, że potrzebujemy podobnych warunków – bezpieczeństwa i prywatności.”

Sarah Buckley

˜

“Wysiłki włożone w to, aby oddzielić fizyczny aspekt porodu od jego umysłowej, emocjonalnej i duchowej natury spowodowały pozbawienie siły i pogwałceniem kobiet. “

Mary Rucklos Hampton

˜

“Tylko z ufnością, wiarą i wsparciem kobieta może pozwolić, aby jej doświadczenie porodu ją oświeciło i wzmocniło” 

Claudia Lowe

˜

“Żadna inna funkcja ciała służąca przetrwaniu nie jest bolesna i nie inaczej powinno być z porodem.” 

Grantly Dick-Read

˜

“Poród powinien być Twoim największym osiągnięciem, nie największą obawą.” 

Jane Weideman

˜

“Poród to moment kobiecej siły i mocy, ale także jej bezbronności” 

Annemarie Van Oploo

˜

“Opiekę wykwalifikowanego ginekologa-położnika przy fizjologicznym porodzie można porównać do chirurga dziecięcego opiekującego się zdrowym 2-latkiem w domu. “

Marsden Wagner

˜

“Gdybym mogła przeżyć swoje życie jeszcze raz, zamiast zapomnienia tych 9 miesięcy ciąży, świętowałąbym każdy moment, gdyż tamten czas był cudownym asystowaniem Bogu w tworzeniu cudu.”

Irma Bombeck

˜

Dla położnych i doul:

 

“Towarzyszenie przy porodach jest jak hodowanie róż. Ciesz się pięknem tych, które się otworzyły, ale nie otwieraj na siłę tych, które jeszcze nie są gotowe. ”

Gloria Lemay

˜

 “Mądrość i współczucie, jakiego kobieta doświadcza w sposób intuicyjny podczas porodu, sprawia, że staje się ona źródłem uzdrowienia i zrozumienia dla innych kobiet. ”

Stephen Gaskin

˜

 “Gdyby doula była lekarstwem, byłoby nieetyczne jej nie podać” 

John H. Kennell

˜

  “Poród człowieka wyewoluował w sposób najbardziej dopasowany do naszego gatunku, więc jeśli ingerujemy w ten doskonały proces, nie narzekajmy później na konsekwencje tego. ”  

Margaret Jowitt

˜

 “Najsilniejsze uczucia kobiet , pozytywne i negatywne, skupiają się na tym jak zostały potraktowane przez położne i lekarzy. ”

Annie Kennedy & Penny Simkin

˜

 “Cały czas musimy znajdywać równowagę pomiędzy wysokimi oczekiwaniami dzisiejszej opieki zdrowotnej a uszanowaniem ludzkiej duszy. Szczególnie przy porodzie. ”

Benig Mauger

˜

 “Jeśli chcemy uleczyć planetę, musimy zacząć od uzdrowienia porodu” 

Agnes Sallet Von Tannenberg

˜

“ W porodzie skupionym na kobiecie  chodzi o świadomość faktu, że to kobieta jest  źródłem mocy. Może wymagać i zasługiwać na pomoc, ale w całej swej esencji, to ona zawsze miała i ma siłę i moc. ”

Heather McCue

˜

“Traktowanie porodów tak, jakby były czymś skomplikowanym, jest samo-spełniającą się przepowiednią” 

Judith Rooks

˜

“Niestety, rolą lekarzy położników-ginekologów nigdy nie było pomóc kobiecie urodzić. Jest ogromna różnica pomiędzy dziedziną medycyny “ginekologia” a “położnictwo” .Jeśli chcemy znaleźć  bezpieczną alternatywę do ginekologii, musimy na nowo odkryć położnictwo. Odkrycie położnictwa znaczy oddać poród kobietom. Wyobraźmy sobie gdyby to lekarze, chirurdzy byli podwładnymi położnych i kobiet zamiast kontrolować je. ”

Michel Odent

˜

“W drodze do depersonalizacji porodu i  sprawieniu, by poród był najmniej bolesny, nasze społeczeństwo prawdopodobnie straciło więcej niż zyskało. Zostaliśmy pozostawieni z porodem fizycznym. Cała duchowa otoczka została usunięta. Osiągnęliśmy cel, jaki prawdopodobnie przyświeca wszystkim rozwiniętym technologicznie społeczeństwom –  mechaniczna kontrola ludzkiego ciała i całkowite wyeliminowanie nieprzyjemnych odczuć. ” 

Sheila Kitzinger

˜

“Każda interwencja jest tak naprawdę lekcją – kto jest właścicielem twojego ciała i ciała twojego dziecka?”

Jock Doubleday

˜

“Najlepszym sposobem, aby uniknąć cesarki jest trzymać się z daleka od szpitala” 

Brooke Sanders Purves

˜

“Nie ma naukowych dowodów na to, że ponad 10% cesarek podnosi wynik zdrowia dziecka lub matki” 

 

Marsden Wagner

˜

“Niektórzy lekarze chcą wierzyć, że to, co mówią nie ma wpływu na ich pacjenki, ale jets odwrotnie. Kilka badań wskazało na to, że kiedy lekarz wspierał pacjentki aby spróbowały VBAC, większość z nich miała VBAC. Kiedy był neutralny w stosunku do idei VBAC  albo nic nie robił, większość z pacjentek nie miała VBAC. W końcu, kiedy lekarze odradzali VBAC, żadna z pacjentek nie miała VBAC. ”

Henci Goer

˜

“Badanie na temat interakcji pomiędzy kobietami i lekarzami-ginekologami wiele wyjaśnia. Pokazane zostały 3 poziomy powiększającego się braku równowagi sił pomiędzy nimi. Na pierwszym poziomie walczysz i przegrywasz. Na drugim poziomie nie walczysz, bo wiesz, że nie wygrasz. Na trzecim , najwyższym, twoje wybory są tak zmanipulowane, że działasz wbrew swojemu interesowi i jesteś zadowolona. Cesarka z wyboru przy drugim porodzie jest przykładem najwyższego poziomu.” 

Henci Goer

˜

“Logically, the abnormal cannot be identified without a clear scientific definition of the variations of normal.  Obstetrics lacks this because the risk concept implies that all pregnancy and birth is risky and therefore no pregnancy or birth can be considered normal until it is over.  In other words one cannot claim both the ability to separate normal and abnormal during pregnancy and the inability to determine normality until after birth.  The wide variation which occurs in the healthy experience of childbirth is too large for a single, uniform definition of ‘normality’, which can be used to define ‘abnormality’”

Marsden Wagner

˜

 “Najpierw Cię ignorują, potem się z ciebie śmieją, następnie z tobą walczą,  i wtedy wygrywasz. ”

Mahatma Gandhi