Jak powstaje trauma porodowa?

Jak powstają twoje wspomnienia?

W normalnym toku wydarzeń wspomnienia są odkładane jako natychmiastowe wrażenia w mózgu, a następnie organizowane w spójny sposób w hipokampie, a ostatecznie przechowywane w nowej korze w „pamięci długotrwałej”. Proces ten sprawia, że ​​zapamiętane wydarzenie staje się „wspomnieniem narracyjnym” – czymś, o czym można mówić, czymś, co wydaje się minione i ostatecznie zanika z czasem.

Jednak, gdy ludzie przeżywają traumę, proces ten może zostać zablokowany, a traumatyczna pamięć może nigdy nie zostać przekształcona w narrację. Wyobraź sobie, że wszystkie twoje najgorsze wspomnienia są „żywe” – jakby miały miejsce teraz – nawet jeśli są to rzeczy, które wydarzyły się pół życia temu.

Tak dzieje się z osobami cierpiącymi na zespół stresu pourazowego – pamięć nie gaśnie z upływem czasu. Dane wydarzenie wydaje się absolutnie aktualne i niemożliwe do omówienia.

“Kiedyś pracowałem z mężczyzną, który przeszedł traumę podczas II wojny światowej. Prawie 60 lat później powiedział mi, że jego przerażające przeżycia wydawały się tak, jakby wydarzyły się zaledwie tydzień temu!”

Podczas traumatycznego wydarzenia reakcja emocjonalna osoby może być tak ekstremalna, że ​​pamięć zostaje zakodowana w części mózgu „walcz lub uciekaj”, w ciele migdałowatym, zamiast w hipokampie. Pozostaje „zamknięta” w tej części mózgu jako wzorzec przetrwania, gotowa do reaktywacji w przypadku ponownego wystąpienia podobnego zagrożenia.Tak samo dzieje się z traumą porodową.

Zapraszam na specjalne sesje pracy z traumą porodową Traumatic Birth Recovery 3 step rewind zaprojektowane by wyjść z tego zaklętego koła.

Skontaktuj się lub tel 781159969 w celu umówienia się na sesje.