Jak stworzyć wspierające otoczenie w porodzie?

Hypnobirthing czyli poród w głębokim relaksie to globalne uznana metoda przygotowania do porodu. Rodząca uczy się wprowadzać się w stan relaksu i odprężenia i korzysta z tego podczas porodu. W trakcie nauki tej metody kobieta dowiaduje się, jakie są fazy porodu i czym charakteryzuje się każda z nich. Poznaje różne możliwości i wie, jak może potoczyć się poród. Choć oczywiście nie jest w stanie zaplanować przebiegu porodu, może przygotować się na różne możliwości. Hipnoporód oswaja kobietę z wieloma scenariuszami i pomaga jej zachować spokój i poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji.

Jak stworzyć przyjazne otoczenie do porodu?

Osoby towarzyszące kobiecie w porodzie, np. personel szpitala, mogą zadbać o stworzenie odpowiednich warunków. Otoczenie, w którym kobieta czuje się bezpiecznie jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na przebieg porodu. 

Jak zadbać o optymalne warunki do porodu: 

  • Przyciemnij światło, zasłoń okna. 
  • Zapewnij kobiecie możliwość swobodnego poruszania się. 
  • Uszanuj jej potrzebę ciszy, nie rozmawiaj i nie krzycz. 
  • Nie strasz kobiety upływającym czasem. 

Jakie są korzyści z wyboru Hypnobirthing dla kobiety: 

  • Rodząca nie odczuwa lub słabiej odczuwa “efekt izby przyjęć” – czyli spowolnienie akcji porodowej wywołane pojawieniem się w szpitalu. Zaobserwowano, że poród zwalniał lub nawet zatrzymywał się przez wyrzut adrenaliny spowodowanej przyjazdem (nawet planowanym) do szpitala. U kobiet rodzących z pomocą Hypnobirthing zjawisko to występuje w mniejszym stopniu. 
  • Dzięki dokładnej edukacji przedporodowej kobieta zna i rozważa rozmaite opcje i możliwości. Rozumie fizjologiczny przebieg porodu, wie, co może czuć i jest na to przygotowana. Umie wprowadzić się w stan relaksu i rozluźnienia. 
  • Kobieta w mniejszym stopniu odczuwa ból, nie stara się zwalczać sygnałów płynących z ciała, ale akceptuje i przyjmuje je. 
  • Hypnobirthing pozwala zmienić podejście i nastawienie do porodu na prawdziwie spokojne i pełne zaufania, na głębokim, podświadomym poziomie. 

Kurs Instruktorski Hypnobirthing przeznaczony jest dla osób pracujących z kobietami, np. położnych, psycholożek, fizjoterapeutek, które chcą, aby poród był pięknym i wzmacniającym doświadczeniem w życiu każdej kobiety.  Najbliższy kurs startuje już 7 września. Zapraszam do kontaktu.