CESARKI – Ten temat interesuje mnie najbardziej (bo dotyczy osobiście) i skuteczność HB w redukcji ilości cesarek (zbadana i potwierdzona statystycznie), a pozytywny wpływ HB na postęp, przebieg i naturalny, łagodny wynik porodu, oraz znaczne zwiększenie szans na poród naturalny/ VBAC jest jednym z moich głównych motywatorów w pracy.
statystyki cesarek na świecie i w Polsce:


Świadomość, że wpływam na ten dramatyczny wynik, w jakimś tam niewielkim stopniu, pracując z kilkoma kobietami/parami na miesiąc jest dla mnie wielka radością.
Oczywiście, część moich klientek doświadcza takiego rozwiązania (cc), ponieważ poród to nieprzewidziany proces, ale duża część cieszy się takim porodem, o jakim marzyło. Co więc zwiększy twoją szansę na poród naturalny i jak w tym nieprzyjaznym systemie radzić sobie, jednocześnie z niego nie rezygnując całkowicie?
1. Weź odpowiedzialność za swoje życie, decyzje i ciało. Dogłębnie uświadom sobie, że to ty znasz swoje ciało najlepiej. Jesteś dorosła, świadomą i odpowiedzialną osobą. O tej odpowiedzialności świadczy również korzystanie ze służby zdrowia w taki sposób, jaki czujesz że jest dla ciebie najbardziej odpowiedni (czyli także, jeśli czujesz, że to konieczne, możesz zrezygnować z pewnych aspektów procedur szpitalnych/ciążowych lub korzystać z innej pomocy)
2. Uzdrów swoje traumy rodowe, pokoleniowe, seksualne. Uzdrów swoją seksualność , traumy z poprzednich wydarzeń np. molestowanie seksualne lub poprzedni traumatyczny poród ( Uzdrowiona seksualność = lepszy poród.
3. Zaufaj dogłębnie swojemu ciału i dziecku. Świadomie uwalniaj napięcia blokujące przepływ energii w twoim ciele np. twarz, ramiona, miednica. Możesz korzystać z całej masy terapii, sesjii dostępnych na rynku np: TRE, joga, joga kundalini, joga nidra, hipnoterapia ( kurs hypnobirthing) techniki Bowena, osteopata, fizjoterapeuta, różne masaże (także przed zajściem w ciążę). Świadomość siebie, przepływów w swoim ciele, oddechu jest konieczna.
4. Uwolnij swój głos i oddech. Zauważ jaki masz kontakt ze swoim głosem, z oddechem. Oddech porodowy to tak naprawdę intuicyjny oddech ssaczy, spokojny, naturalny dla nas oddech, lub podczas kulminacji porodu sapanie (obejrzyj kilka filmów z porodów np. kotów i przyjrzyj się ich oddechowi), gdzie przepona obniża się, brzuch powiększa się. To oddech, którego nie tylko uczę na sesjach HB. To oddech, którego uczę na jodze, w relaksie itd. To oddech, który jest i powinien być dla nas codziennością, powinien być częścią nas. Oddech, który powie naszemu nerwowi błędnemu “Wszystko jest w porządku, działaj spokojnie, doprowadzaj krew do narządów wewnętrznych”. Niestety w zabieganym, stresujących świecie, gdzie zbyt często kobiety słyszały “wciągnij brzuch, wypnij pierś” (mężczyźni zresztą też” , cały proces jest zaburzony.
5. Z odpowiedzialnością korzystaj z usług szpitalnych. Zbyt często słyszałam historie o całkowicie zdrowych ciążach, dziecko nie za duże, nie za małe, gdzie kobieta idzie prewencyjnie do szpitala w dniu terminiu/przed terminem i “wpada” w szpony kaskady interwencji medycznych, które kończa się cesarką. Np. usg pokazuje delikatnie za mało wód owodniowych> indukcja> cesarka. USG pokazuje , że dziecko będzie miało 4.5 kg, za duże, cesarka, rodzi się 3.8 kg. Tętno dziecka spada> cesarka (dlaczego tętno dziecka spada? wg badań duży wpływ na to ma przebicie błon płodowych i oksytocyna). Zawsze zapytaj, czy masz alternatywne wyjścia, skonsultuj z innym lekarzem sytuację (jesli możesz, jesli jest czas).Ułożenie miednicowe > cesarka (nawet nie ma rozmowy z lekarzem o wielu obecnie dostępnych możliwościach obrotu dziecka > np. na mojej stronie możesz kupić zestaw hipnotyczny obrót dziecka, po którym już wiele dzieci się obróciło, nie mówiąc o obrocie zewnętrznych na głownę, moksie itd)…
Co mówią eksperci?

6. Otaczaj się kręgiem wspierających twoje podejście kobiet!!!!! Znajdź odpowiednie grupy, nowe koleżanki, które wesprą cię w twoich planach, staraniach. Jeśli twój partner cię nie wspiera, wątpi w ciebie, nie bierz go na poród. Są niestety partnerzy, którzy zamiast wesprzeć mogą powiedzieć ci “Słuchaj lekarza, czemu nie chcesz nacięcia, nie buntuj się, nie panikuj”, kiedy ty np. chcesz wstać…
7. Zbadaj statystyki szpitala np. na stronie gdzierodzic.info.
Wybierz najlepiej dla siebie!
Wszystkiego dobrego