Mity o (Auto)hipnozie

Czym jest hypnobirthing?

Hypnobirthing (inaczej poród w hipnozie, poród w głębokim relaksie) to program edukacji przedporodowej. Jego celem jest wprowadzenie kobiety w stan głębokiego odprężenia, który będzie umiała przywołać podczas akcji porodowej. 

Pojawia się coraz więcej badań dowodzących skuteczności Hypnobirthing. 

Mity o hipnozie

Wokół hipnozy nagromadziło się mnóstwo stereotypów. Za część z nich odpowiedzialne są nieprawdziwe przedstawienia hipnozy w mediach lub filmach. Jednym z najpopularniejszych mitów jest to, że zahipnotyzowana osoba traci kontrolę nad swoim ciałem, mową. Przyznaję, w filmach wygląda to bardzo spektakularnie… Ale ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. 

Czym jest autohipnoza w rzeczywistości?

Tak naprawdę hipnoza to słowa użyte w konkretny, intencjonalny sposób. W ramach przygotowania do porodu, kobieta uczy się reakcji na określone wyrażenia. Powtarzając je w swojej głowie, lub słuchając prowadzonych sesji, przypomina sobie o tym, co dla niej ważne. Wielokrotne powtarzanie afirmacji w stylu “jestem spokojna, każdy oddech przybliża mnie do poznania mojego dziecka” pomaga jej zapanować nad sytuacją i nie zatracić się w panice. 

Jakie są dowody na skuteczność Hypnobirthing?

We wcześniejszym artykule pisałam o badaniach naukowych nad efektywnością Hypnobirthing

Zaobserwowano, że dzięki przygotowaniu do porodu w głębokim relaksie rodząca odczuwa mniejszy ból podczas porodu. Co więcej, sam poród ma często krótszy przebieg i towarzyszy mu mniej interwencji medycznych. Matka szybciej dochodzi do siebie po porodzie, co przekłada się na bardziej pozytywny i łatwiejszy początek macierzyństwa. Z kolei dzieci urodzone z pomocą Hypnobirthing uzyskują wyższy wynik punktacji w skali Apgar

Jak włączyć Hypnobirthing do swojej praktyki?

Jeśli w swojej pracy spotykasz się z kobietami w ciąży i marzysz o tym, żeby dla każdej z nich poród był pięknym i wzmacniającym przeżyciem, zostań instruktorką Hypnobirthing. Poznaj najbliższe terminu kursów on-line i szkolenia stacjonarnego w Warszawie.  Przeszkoliłam już około 180 instruktorek Hypnobirthing. Wiele z nich to położne, które codziennie zmieniają porodową rzeczywistość w Polsce na lepsze.