Największe kłamstwo w położnictwie.

Jednym z największych kłamstw w połoznictwie jest mówienie, że “dziecko jest za duże”. To zawsze zasiewa ziarno niepewnosciw  rodzicach, mamach, że jej ciało jest niezdolne do naturalnego wydania dziecka na świat. Nie ma większego absurdu!

Dzieci takie jak na zdjęciu, ważace ponad 5kg moga byc urodzone naturalnie. Mogą być urodzone nawet w domu. Faza parcia tej mamy trwała 8minut. Mama nie pekła. Dziecko dostało 10 pkt Apgar. Mama nie miała cukrzycy ciążowej, a jej cukier był prawidłowy.

To jest NORMA!

Oczywiście, takie dzieci stanowią mniejszość , i on JEST większy niż większośc noworodków, jednakże w przypadku większości kobiet, ich ciała produkują dzieci dostosowane do porodu, które sa w stanie wydac na świat. Rzeczywiste niedopasowanie głowy dziecka do miednicy matki (Dysproporcja matczyno-płodowa) jest wyjątkowo rzadka. Jednakże lekarze często używają tego terminu, aby wywołac poród, przeprowadzić cięcie cesarskie, podać leki przyspieszające poród lub zastosowac inne interwencje. Także często mówią, że owa dysproporcja jest przyczyna braku postępu w porodzie (ale wyrzut adrenaliny w szpitalu nie 🙂 ).

Badanie wagi poprzed USG ma spory margines błedu, nawet do 900g w każda stronę!

Większość położnych przyjmujących porodu domowe rozumieją, że dzidziusie i ciała sa różne, podobnie jak przebieg porodu. Cierpiliwość jest niezbędna, a kluczem do postępu jest ruch. Lezenie w łóżku redukuje średnicę w miednicy do przejścia dla dzidziusia o około 30%! Dla większości dzieci poród to obracanie się i dopasowywanie do kanału rodnego z każdym skurczem. Kiedy mama leży, jest to trudne i dla mamy i dla dzidziusia.

Jakie jest najlepsze wyjscie dla mamy ?

spędź jak najwięcej czasu w domu, odpoczywaj, relaksuj się, odżywiaj w domu, aby przygotować się na klejną fazę porodu. Zadbaj o wsparcie podczas porodu – doula, partner, który w Ciebie wierzy i ufa procesowi porodu.