Niepłodność – jak sobie pomóc?

autor: Ruth Allen (Fertile Body Therapist)
W ciągu ostatnich dwudziestu lat nastąpił znaczny wzrost liczby osób, które mają problemy z poczęciem. Około 25% par planujących mieć dziecko ma problemy. Powszechna jest potrzeba dwóch / trzech lat na poczęcie swojego pierwszego dziecka. Wśród tych, którzy szukają pomocy medycznej, 30% dostaje diagnozę niewyjaśnionej płodności, czyli niepłodności, której nauka nie może wytłumaczyć .
Z biologicznego punktu widzenia bardziej efektywne jest, aby kobiety zakładały rodziny i miały dzieci w młodym wieku. Jednak w ostatnich latach wzrasta średnia wieku kobiet, które urodziły swoje pierwsze dziecko, ponieważ wiele kobiet chce rozpocząć karierę zawodową przed założeniem rodziny. Media często przedstawiają kobiety po 35-tym roku życia jako desperatki, złapane w panikę zegara biologicznego, których macice są zbyt stare aby mieć dzieci. Kreując taki obraz, szkodzą milionom, ponieważ to myśli i przekonania pobudzają wydzielanie hormonów przez nasze ciała, więc stwierdzenia mediów mogą stać się rzeczywistością u kobiet, które uważają, że naprawdę są za stare, by zostać zapłodnione.
Według Margaret Jasińskiej ND (Autorka Niepłodność – ukryte przyczyny) i Dr. Sandra Cabot (autorka diety oczyszczającej wątrobę) jedna na sześć par jest obecnie niepłodna. Jedna na trzy kobiety powyżej 35 roku życia będzie miała problemy z zajściem w ciążę, a liczba plemników u mężczyzn jest o ponad połowę mniejsza niż 50 lat temu. Badanie z 2003 r. wykazało, że mężczyźni, którzy mają problemy z zapłodnieniem partnerki oraz są z tego powodu zaniepokojeni i zestresowani, wykazali niższą jakość spermy po ponownym przetestowaniu rok później.  Kilka badań pokazuje, jak stres wpływa na jakość nasienia, a w niektórych badaniach stosunek czasowy jest wymieniony jako czynnik przyczyniający się do problemów z wytryskiem (anejakulacja).
Studiując ten temat dowiedziałam się również o prawie odwróconego wysiłku – im bardziej próbujemy czegoś, tym trudniej osiągnąć. Próba powoduje stres i zapobiega temu, co klient próbuje osiągnąć.
Badania na temat płodność i hipnoterapii
Kobiety niepłodne stosujące holistyczne techniki łączące umysł i ciało, takie jak hipnoza, mają współczynnik poczęć 42% -55% w porównaniu z 20% przy zapłodnieniu in vitro.
Hipnoza oparta na strategii wizualizacji i relaksacji skutecznie facylituje zajście w ciążę. Ponadto hipnoterapia przyniosła także korzystne zmiany w nastawieniu, większy optymizm i lepszą interakcję między ciałem a umysłem.
Badania wykazały także, że hipnoterapia płodności podwaja sukces leczenia IVF. Naukowcy z Uniwersytetu Soroka w Izraelu stwierdzili, że w zahipnotyzowanej grupie 28% kobiet zaszło w ciążę w porównaniu do 14% osób, które nie były poddane hipnoterapii.
Badania wykazały, że terapie typu umysł-ciało, takie jak hipnoza, mogą wpływać na płodność . Dr Ernest Rossi specjalizujący się w psychobiologii (związku między stanem umysłem a ciała), przeprowadził szeroko zakrojone badania, które sugerują, że geny ludzkie muszą być w stanie gotowości, aby doszło do poczęcia, a sugestie typu hipnotycznego mogą tą gotowość aktywować.
Dr Elizabeth Muir, psycholog kliniczny z Londynu, przeprowadziła przełomowe badania, w których skupiła się na związku ciała i umysłu – w większości za pomocą hipnoterapii i psychoterapii – z kobietami, które miały bezpłodność niewyjaśnioną. Wyniki jej badań wykazały, że po ukończeniu programu Dr. Muir, 45% kobiet z niepłodnością niewyjaśnioną, zaszło i utrzymało ciążę. Dr Muir wypowiadając się na temat niepłodności powiedziała: “Hipnoterapia jest szczególnie skuteczna w dziedzinie płodności, ponieważ pozwala nam uzyskać dostęp do podświadomych problemów, które mogą być przyczyną niepłodności. Bardzo często dana osoba nie jest nawet świadoma tych problemów. Stosowanie hipnoterapii pomaga pacjentowi w uzyskaniu indywidualnej zdolności do rozwiązywania specyficznych problemów związanych z płodnością. “Badania Dr Muirs stały się dostępne na całym świecie. Od czasu swojego przełomowego badania hipnoterapia stała się ważnym narzędziem służącym do identyfikowania i przetwarzania psychologicznych blokad i obaw, które mogą być przyczyną niepłodności.
Najnowsze badania wskazują, że stres psychiczny może upośledzać płodność, a objawy depresyjne mogą zmniejszać skuteczność leczenia niepłodności oraz powodzenie zapłodnienia in vitro. W jednym z badań, kobiety bez objawów depresyjnymi dwukrotnie częściej zachodziły w ciążę niż kobiety w depresji. W najnowszym badaniu z udziałem 151 kobiet, które poddano cyklowi IVF, kobiety z pozytywnym nastawieniem, miały 93% wyższe prawdopodobieństwo urodzenia żywego dziecka, niż kobiety w stanie depresyjnym. Naukowcy doszli do wniosku, że skuteczność tej zaawansowanej technologicznie terapii, jaką jest IVF, jest w dużym stopniu zależna od poziomu stresu psychologicznego.
Hipnoterapia stosowana u niepłodnych pacjentów, zwiększa zarówno częstość zachodzenia w ciążę, jak i zmniejsza stres psychiczny. W ostatnich badaniach przeprowadzonych w Instytucie Medycznym Umysłu i Ciała (MBMI) 185 kobiet, które nieskutecznie próbowały zajść w ciążę w ciągu ostatniego roku-dwóch, zostało losowo podzielonych na 3 grupy, z których każda przez 10 tygodni była poddana innej procedurze. 1 grupa poddana była terapiom holistycznym ciało-umysł, między innymi hipnoterapii, druga grupa otrzymywała standardowe wsparcie, a trzecia była grupą kontrolną. Wskaźniki urodzeń po roku były następujące: GRupa – Umysł / ciało 55%, grupa ze standardowym wsparciem 54% i grupa kontrolna 20%. Ponadto pacjenci z grupy, która otrzymała wsparcie holistyczne, zgłaszali polepszenie stanu psychicznego, niż pacjenci ze standardowej grupy wsparcia lub kontrolni.
Pacjenci z klinicznego Programu “Umysł / Ciało dla Niepłodności” również odnieśli wiele korzyści; w czterech opublikowanych badaniach dotyczących kilkuset kobiet z niepłodnością trwającą 3,5 roku, aż 42% z nich poczęło się w ciągu sześciu miesięcy od ukończenia programu i nastąpił znaczny spadek wszystkich mierzalnych negatywnych objawów psychicznych, w tym depresji, lęku i gniewu
W naszym społeczeństwie powszechnie uznaje się, że wiele zaburzeń fizycznych może mieć związek z psychiką, ale niepłodność zawsze była uważana przede wszystkim za kwestię fizjologiczną. Jednakże badania przeprowadzone w ciągu ostatnich dwudziestu lat zmieniły to przypuszczenie, a większość badań potwierdza przekonanie, że połączenie umysł-ciało jest istotną częścią procesu poczęcia
W jednym z badań dr Peter Quinn, pionier w tej dziedzinie, stosował hipnoterapię w grupie kobiet w wieku od 26 do 42 lat, których okres niepłodności trwał od 2 do 12 lat. 65% kobiet pomyślnie zaszło i donosiło ciążę. Pozytywne wyniki tych badań sugerują, że podświadomy umysł może być przeoczonym czynnikiem w leczeniu płodności [13].
Stres może mieć duży wpływ na płodność. Hormony stresu wpływają na podwzgórze i przysadkę mózgową oraz na narządy rozrodcze. U kobiet w stanie stresu prolaktyna hormonu reprodukcyjnego jest nadprodukowana, co może zakłócać owulację. Podwzgórze przestaje wydzielać gonadotropinę, co z kolei wpływa na uwalnianie luteiny, jak i folitropiny. Ponieważ hormony te stymulują owulację, wpływa to na płodność. [14] Rozmnażanie jest jednym z najbardziej podatnych na wahania hormonalne systemów biologicznych. Stres psychiczny może wpływać na naszą zdolność do zajścia w ciążę na wielu poziomach, w tym zahamowanie działania podwzgórza, które pomaga regulować poziom hormonów lub nad aktywacją podwzgórza, które może zmienić reakcje przysadki i nadnerczy. Ponieważ przysadka reguluje zarówno ilość wytwarzanego hormonu, jak i ilość uwalnianą w organizmie, jego zmiana może mieć dramatyczny wpływ na równowagę hormonalną niezbędną do owulacji, zapłodnienia, funkcjonowania jajowodów, a nawet do udanej implantacji jaja, gdy tylko dostanie się ono do macicy.
Ciało każdego człowieka posiada neurochemiczną odpowiedź układu nerowego, związaną z reakcją “walcz lub uciekaj”, która może być wywołana zagrożeniem dla poczucia własnej wartości lub godności. Przekłada się ona na ciało jako skurcz mięśni, przyspieszenie działania układu sercowo-naczyniowego oraz uwalnianie hormonów związanych z walką do ciała. Ciało jest gotowe do walki, a energia jest kierowana w stronę obszarów potrzebnych do rzeczywistej “walki” lub “ucieczki”, takich jak ręce i nogi, a odciągana jest z obszarów, które mózg uważa za mniej ważne. Niestety, układ rozrodczy jest najbardziej zbędny. W naszym zabieganym społeczeństwie częste jest wytworzenie przewlekłego braku równowagi autonomicznego układu nerwowego i tylko regularna i konsekwentna praktyka relaksacji ułatwi przywrócenie balansu w przywspółczulnym układzie nerwowym. Hipnoterapia stanowi skuteczne narzędzie relaksacji i umożliwia kobietom ustalenie poziomu bezpieczeństwa niezbędnego do zajścia w ciążę.
Myślę, że powyższe badania pokazują, że istnieje dowód kliniczny, że hipnoterapia może pomóc kobietom z problemami z płodnością. Związek między umysłem a ciałem nie może zostać przeoczony w przypadku niepłodności, a hipnoterapia może być bardzo użytecznym narzędziem pomagającym klientom w problemach z poczęciem.
oryginalny artykuł: