Siła wyobraźni w sporcie i porodzie

Niedawno zakończyły się Igrzyska Olipmijskie , a ja bardzo często porównuję przygotowania do porodu oraz sam poród do ważnego wydarzenia sportowego:

  1. to wysiłek dla ciała, ogromny wydatek energetyczny, wg niektórych naukowców podczas porodu kobiety tracą nawet 5 tyś kalorii. Zresztą jeśli rodziłyście, wiecie jak bardzo smakuje pierwszy posiłek po porodzie.
  2. przygotowujemy się ( a przynajmniej nasze ciało się przygotowuje i zmienia na pewno) przez miesiące przed wydarzeniem
  3. przygotowanie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne

Dlatego też praca z psychiką jest często kluczowym czynnikiem decydującym o wygranej/przegranej. Wyobraźnia to niesamowite i skuteczne narzędzie do poprawy wyników sportowych, szczególnie kiedy agnażuje różne zmysły. Wizja angażująca wzrok, słuch, węch, dotyk, smak , wpływa na nasze emocje, podobnie jak dobry film.

Podobnie w przygotowaniu do porodu, efektywne są relaksacje, gdzie wyobrażasz sobie moment porodu, oraz oglądanie filmów z pozytywynych porodów, gdzie także oglądając je angazujesz emocje, a twoje ciało zapamiętuje moment porodu jako dobry, piękny wzmacniający, pokazujący siłę kobiety, a nie jej słabość.

Sportowcy / psychologowie sportowi często nagrywają dla swoich klientów kórtkie wizualizacje, których mają słuchac codziennie, podobnie jak ja nagrałam je na kursie dla mam

Athletics Weekly opublikował niedawno artykuł o wizualizacjach napisany przez Stevena Roya Manna, psychologa sportu i nauczyciela sztuk walki:
„Wyobraźnia to jedno z najlepszych narzędzi wykorzystywanych w psychologii sportu w celu zwiększenia wydajności. Działa na zasadzie poprawy zdolności motorycznych i pamięci mięśniowej, a także służy do motywacji. Badania wykazały, że ćwiczenia z użyciem wyobraźni wraz z regularnym treningiem poprawia pamięć mięśniową i umiejętności sportowe szybciej i dalej niż zwykły trening. W konkurencyjnym świecie, w którym tylko najmniejsza poprawa może być różnicą między mistrzem a zdobywcą drugiego miejsca, musimy wykorzystać wszystkie możliwe możliwości, aby stać się najlepsi w tym, co robimy”

Jak używać wyobraźni w przygotowaniu do porodu?

  • prowadzone relaksacje, wizualizacje z kursu
  • ćwiczenia oddechowe z wizualizacją np. oddychanie w dół – praktykowane krótko np. 5 min, ale codziennie
  • oglądanie dobrych, pozytywnych filmów z porodów – powoduje zapamiętanie przez ciało pewnych zachowań porodowych, emocji a nastepnie , jesli ćwiczyłas codziennie relaksacje i oddech, zaczynasz używac tego automatycznie w porodzie,a raczej oddajesz się porodowemu procesowi bez strachu i lęku, w zaufaniu, puszczeniu, bo o to tu chodzi