Traumy porodowej nie umieją rozpoznać często ani terapeuci, ani same kobiety. Dlaczego tak się dzieje?
Podczas gdy inne traumy, to po prostu traumy (gwałt, pożar, napad, wojna, molestowanie seksualne, zagrożenie życia lub zdrowia innego typu…), to po traumie porodowej następuje najszczęśliwszy moment w życiu kobiety (albo moment o którym mówi się, że powinien być najszczęśliwszą chwilą, według opinii publicznej), czyli spotkanie ze swoim dzieckiem.
Z tego właśnie powodu, mieszanka uczuć jakie nam , matkom po traumatycznym porodzie towarzyszą, nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy to, co czuję, to trauma, czy też depresja, czy też być może przesadzam (jak to mówią koleżanki), czy też powinnam skupić się na dziecku (bo tak mówi mąż)…
Może po prostu powinnam zapomnieć (ale czemu nie potrafię, bo za każdym razem kiedy przejeżdżam koło szpitala lub ktoś zapyta o poród, cała się trzęsę?)
Traumatyczne wydarzenia są często nagłe i nieoczekiwane (kobieta idąc do szpitala nie spodziewa się tego, co ja spotyka) i bardzo różnią się od wszystkiego, przez co przeszliśmy wcześniej. Nie mamy czasu, aby się do tego wydarzenia przygotować lub dostosować. Może być nam trudno nadać sens temu wydarzeniu.
W rezultacie może to spowodować, że po traumatycznym porodzie zaczniemy kwestionować mocno zakorzenione przekonania ─ dotyczące naszego bezpieczeństwa (często kobiety już nigdy nie mogą zaufać NIKOMU ze służby zdrowia do końca), stopnia kontroli nad własnym życiem i przewidywalności świata. Innymi skutkami traumatycznego porodu są flashbaki, powtarzające się sny/myśli o wydarzeniu, lub odwrotność – unikanie myślenia i mówienia o tym wydarzeniu i paraliż emocjonalny. Kolejna reakcją na traumę jest poczucie ciągłej gotowości, drażliwość i nerwowość. Jeśli masz niektóre z tych objawów, a przed urodzeniem dziecka cieszyłaś się dobrym zdrowiem emocjonalno-psychicznym, możliwe jest że na twoje samopoczucie miał wpływ traumatyczny poród.
Podczas gdy większość ludzi dochodzi do siebie samodzielnie, niektóre kobiety potrzebują profesjonalnej pomocy. Regeneracja emocjonalna jest równie ważna jak regeneracja fizyczna. Nieleczone, nieprzepracowane traumatyczne doświadczenia mogą prowadzić do depresji, lęku, trudności w związkach, rodzinie i pracy i nie należy ich ignorować.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz uzdrowienia traumy porodowej, napisz kontakt@hypnobirthingpoland.com lub tel 781159969 aby mieć bezpłatna konsultację.
lub od razu zapisz się na sesję uzdrowienia traumy porodowej.