Analiza, której skrócona nazwa brzmi BRAIN może pomóc Tobie w podjęciu różnych decyzji na Twojej drodze od zapłodnienia, poprzez ciążę, poród oraz połóg.
Najważniejsze jest to, aby Twoja decyzja była podjęta świadomie, opierając się o fakty, dostępną literaturę naukową i artykuły medyczne , przedyskutowaniu tego z partnerem. Biorąc dany zabieg medyczny np. podanie wit K domięsniowo, zabieg Credego, indukcja porodu poprzez masaż szyjki macicy, rozważ następujące czynniki:
korzyści (benefit), ryzyka (risk), , jakie są alternatywy danego zabiegu oraz tego, co mówi twoja intuicja, tego, co by się stało, gdybyś nie zrobiła nic, i tego, co by się stało, gdybyś się uśmiechnęła do personelu medycznego (smile – dodatkowa opcja, o której nie zawsze się wspomina 🙂 ).
Tak naprawdę analizę taką powinnaś zrobić razem z lekarzem lub położną, niestety rzeczywistość wygląda w ten sposób, że lekarz lub położna często nie mają czasu, lub ogranicza ich prawo i nie mogą Tobie podać pełnej informacji medycznej. Weźmy na przykład zabieg Credego lub podanie witaminy K w iniekcji. Bardzo często odmawiając tego zabiegu medycznego, personel medyczny przeprowadzi z Tobą rozmowę podając Tobie korzyśni związane ze zrobieniem tego zabiegu i ryzyko dotyczące niewykonania tego zabiegu. Natomiast pełna informacja medyczna powinna zawierać: korzyści i ryzyko zrobienia pewnego zabiegu medycznego, korzyśni i ryzyko nie przeprowadzenia tego zabiegu medycznego oraz możliwe alternatywy: np. podanie witaminy K doustnie lub później. Niestety często, jeśli nie zapytamy o takie rzeczy, takiej informacji nie otrzymamy. Dodatkowo niestety nie możemy liczyć na uczciwą debatę w kwestii różnych zabiegów np. szczepienia na gruźlicę w pierwszej dobie, ponieważ personel medyczny np. lekarze (np. doktor Katarzyna Bross Walderdorf) zostają podani do sądu, a ich prawa wykonywania zawodu lekarza zawieszone za samo zakwestionowanie publiczne podania szczepienia w pierwszej dobie wcześniakom.
Kiedy używać analizy BRAIN (S)?
Będziesz mogła zawsze użyć tej analizy, kiedy będziesz przed podjęciem decyzji odnośnie zdrowia Twojego lub Twojego dziecka.
Obecny Nowy Standard Opieki Okołoporodowej gwarantuje tobie, przynajmniej teoretycznie, dostęp do pełnej informacji medycznej, po której uzyskaniu od personelu medycznego zawsze możesz powiedzieć: “Bardzo dziękuję za informacje, przemyślimy to z mężem /partnerem / sama, i dam znać”.
Pamiętaj, że personel musi zawsze uzyskać twoją świadomą zgodę na przeprowadzenie wszelkich zabiegów medycznych,zgoda może być pisemna, ale także słowna (np. w przypadku trwającego porodu zgoda na nacięcie krocza).
Jeśli masz trochę więcej czasu, niż tylko kilka sekund, jak czasem we wspomnianym przypadku nacięcia krocza, możesz przemyśleć punkty BRAIN, aby podjąć najlepszą i świadomą decyzję dla siebie i swojego dziecka.
Pamiętaj także, że często personel medyczny manipuluje, nawet nieświadomie (lub świadomie) informacjami medycznymi. Wystarczy nie powiedzieć pewnych faktów, aby informacja była niepełna, a tym samym twoja zgoda na zabieg, nie w pełni świadoma. Czasami lekarz nie powie Tobie informacji o ryzyku szczepienia, chociaż powinien, ponieważ będzie obawiał się interwencji sanepidu (niestety ale takie przypadki zdarzają się – zawieszenie prawdo wykonywania zawodu poprzez informowanie pacjentów o ryzyku szczepień, podanych w ulotce szczepionki).
Jeśli chodzi o szczepienie, możesz także prosić lekarza, aby wykluczył przeciwwskazania do zaszczepienia dziecka, czyli np. wrodzony brak odporności ( i inne np. uczulenie na formaldehyd, na konserwanty zawarte w szczepieniach).
Aby Twoja zgoda była pełna musisz znać: korzyści i ryzyko przeprowadzenia zabiegu, korzyści i ryzyko nieprzeprowadzenia zabiegu, personel powinien także poinformować Cię o alternatywach.
Oczywiście, nie zawsze jest na to czas i miejsce, ale będąc świadoma swoich praw, masz większe szanse je wyegzekwować. Jeśli chcesz dodatkowego głosu, który będzie cię wspierał na sali porodowej, możesz zawsze zatrudnić doulę, lub powiedzieć bliskiej osobie o twoich decyzjach.
Natomiast zwróć uwagę na to, że podczas porodu personel medyczny i tak będzie szukał i pytał o TWOJĄ zgodę, ponieważ Ty będziesz pacjentką (więc mąż , czy doula nie mogą odpowiadać w Twoim imieniu na pytania personelu).