Wymioty to jedna z częstych i mało przyjemnych dolegliwości wczesnego etapu ciąży. Spora część kobiet zmaga się z dolegliwościami żołądkowymi w pierwszym trymestrze, co związane jest w dużej mierze ze zmianami hormonalnymi, sprawcą tego jest znaczny wzrost gonadotropiny kosmówkowej – HCG. Co więcej – może pojawiać się też stres o przyszłość, czy o samą ciążę, albo też i inne przyczyny, zależnie od sytuacji.
Warto pamiętać, że nie powinno się stosować leków przeciwwymiotnych w trakcie ciąży, ale jest parę ziół, które mogą pomóc złagodzić objawy. Co też ważne – warto działać na kilku podłożach, kiedy walczymy z nieprzyjemnymi przypadłościami.
Kłącze imbiru czy liście mięty pieprzowej są dobrą opcją przy wystąpieniu nudności. Mięta ma działanie rozkurczowe i razem z imbirem działa łagodząco na mdłości oraz wymioty.
Żeby złagodzić nerwy – można sięgnąć po ziele melisy lekarskiej i szyszki chmielu. Mają one działanie uspokajające, odprężające. Sama polecam bardzo łączenie obu, gdyż melisa sprawdza się jako pomoc przy wyciszeniu siebie, a chmiel pozwala spokojnie zasnąć. Należy jednak pamiętać, że po naparze z chmielu nie należy prowadzić pojazdów, przez jego właściwości nasenne.
Działanie przeciwzapalne – kiedy występują wymioty, warto zadbać też o tę stronę. Sprawdzi się tutaj kwiatostan rumianku pospolitego.
Dodatkowymi ziołami, które też mają działanie ograniczające wymioty w ciąży są wiązówka błotna, pochrzyn czy łopian większy.
No dobrze… ale jak to stosować?
Jedną z mieszanek zaproponowanych przez M. E. Senderskiego jest: liść melisy, kwiatostan rumianku, liść mięty pieprzowej i kłącze imbiru w proporcjach 3:3:3:1. Bierzemy 1 łyżeczkę mieszanki, rozdrabniamy w moździerzu i zalawszy filiżankę gorącej wody odstawiamy pod przykryciem na około 15min. Taką filiżankę należy pić 2-3 razy dziennie przy powtarzających się mdłościach czy wymiotach.
Mimo dużej ilości przepisów, jakie można znaleźć także na internecie – zawsze polecam skonsultować się z fitoterapeutą lub farmaceutą, który zna się na ziołach i będzie w stanie doradzić indywidualnie. Można też zaopatrzyć się w gotowe mieszanki dostępne w sklepie zielarsko-medycznym czy aptece. Ważne jest, byś zwrócił/a uwagę na oznakowanie ziół. Te oznakowane jako produkt leczniczy muszą spełniać wymogi co do jakości surowca, w tym zawartości substancji czynnych,
na których tak nam zależy.
Autorka artykułu: Anna Zawistowska – studentka położnictwa i fitoterapii, instruktorka Hypnobirthing Poland
Jeśli jesteś specjalistką planującą albo pracującą już z kobietami w ciąży, warto poszerzyć swój wachlarz narzędzi do pomocy i wsparcia kjobiety w ciąży o hypnobirthing na kursie dla instruktorek hipnoporodu.